Dlaczego warto zainwestować w instalację odgromową?

Alt

Opublikowano: 3/11/2021

W poprzednich wpisach dużo mówiliśmy o szczegółach. Poruszaliśmy tematy, które dla osób dopiero zapoznających się z pojęciem instalacji odgromowych mogły być kompletnie niezrozumiałe. Postanowiliśmy więc choć na chwilę wrócić do podstaw i poruszyć bardzo ważną kwestię – dlaczego warto zainwestować w montaż instalacji i czy każdy z nas musi to zrobić?Spis treści

 1. Czym jest i z jakich elementów składa się instalacja odgromowa?
 2. System odgromowy budynku a przepisy budowlane
 3. Jakie są konsekwencje braku instalacji odgromowej?
 4. Jeśli nie instalacja odgromowa to co? Czy istnieje jakaś alternatywa?
 5. Jaki jest koszt montażu instalacji odgromowej?
 6. Podsumowanie


Czym jest i z jakich elementów składa się instalacja odgromowa?


Zacznijmy od początku – co to w ogóle jest instalacja odgromowa? Najprościej mówiąc jest siecią przewodów metalowych, które montowane są na dachu i łączone z ziemią. Po co? Aby energia wytworzona poprzez uderzenie pioruna mogła zostać bezpiecznie odprowadzona do ziemi.

Do podstawowych elementów instalacji wchodzą:

 • Zwody pionowe i poziome - to ta część instalacji, która znajduje się na dachu budynku. Zwody są jednym z najważniejszych części całego systemu odgromowego, bo to one odpowiadają za bezpośrednie przyjęcie na siebie wyładowań elektrycznych. Najczęściej wykonuje się je ze stali ocynkowanej lub miedzi. Rolę zwodów bardzo często pełnią niektóre elementy dachu np. zbrojenia żelbetonowe, wywietrzniki, anteny i inne wystające ponad dach elementy.
 • Przewody odprowadzające – łączą zwody i uziomy. Do tych pierwszych podobne są również ze względu na materiał, z jakich są tworzone. Montuje się je na elewacji budynku lub pod nią – w specjalnych rurach.
 • Uziomy – można je wykonać na wiele sposobów. Pomimo tego, że jest to ostatni element całej instalacji nie jest on najmniej ważnym. Wyróżniamy dwa rodzaje uziomów – naturalny i sztuczny. W przypadku pierwszego instaluje się zamknięty wokół budynku uziom otokowy.

Jak więc działa instalacja odgromowa? Jej najważniejszym elementem są zwody, ich zadaniem jest przyjęcie na siebie siły uderzenia pioruna tak, by ominęła ona inne elementy budynku. Przechodzący przez zwody prąd „wędruje” następnie przez przewody ostatecznie lądując w uziomach i rozpraszając energię pioruna.
System odgromowy budynku a przepisy budowlane


Prawo dotyczące instalacji odgromowej określone jest w paragrafie 53, punkcie 2 Obwieszczenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015r.

Każdy budynek jednorodzinny musi mieć zamontowaną instalację odgromową, ale tylko w sytuacji gdy wskazuje na to wskaźnik zagrożenia piorunowego. Co na niego wpływa? Wiele czynników m.in. wymiary budynku, jego lokalizacja np. umiejscowienie na wzgórzu, typ konstrukcji czy materiały, z jakich jest on zbudowany (na ile są one łatwopalne). Ważne są także warunki atmosferyczne panujące w strefie gdzie budynek się znajduje, liczba osób zamieszkujących dom, sąsiedztwo innych budynków, ukształtowanie terenu itd.

Instalacja odgromowa jest obowiązkowa w przypadku kiedy budynek mieszkalny:

 • stoi w zabudowie rozproszonej
 • jest wyższy niż 15 m
 • jego powierzchnia nie przekracza 500m2

Warto również wspomnieć o sytuacji, w której obowiązek zamontowania instalacji odgromowej wymusza od nas umowa ubezpieczenia domu.

Czy każdy budynek musi posiadać system odgromowy? Cóż, nie. A przynajmniej nie w każdej sytuacji. Dlaczego jednak warto o nią zadbać?
Jakie są konsekwencje braku instalacji odgromowej?


To pytanie głównie dotyczy zniszczeń, jakich może dokonać piorun. W naszym kraju burze występują zarówno latem, jak i wiosną i mogą być szczególnie brutalne. Groźne dla budynków są pioruny liniowe, mogą bowiem po zetknięciu z dachem wywołać pożar. Jeszcze gorsze mogą być pioruny wstęgowe, ponieważ mogą wywołać kilka pożarów jednocześnie. Kuliste natomiast mogą dostać się do domu – przez okno czy komin. Nie musimy chyba podkreślać, jak ogromne szkody mogą one wyrządzić.

Pożary to nie jedyny problem, piorun może także rozerwać mur, przepalić druty instalacji elektrycznej, telekomunikacyjnej, zniszczyć urządzenia takie jak telewizory, komputery, sprzęty AGD czy alarmy.

Czasami nie potrzebujemy specjalisty, aby określić czy nasz dom będzie potrzebował piorunochronu. Wystarczy gdy stoi w pobliżu wysokich drzew lub nie ma wokół niego innych budynków. Szczególnie wtedy powinniśmy zadbać o jego ochronę.
Jeśli nie instalacja odgromowa to co? Czy istnieje jakaś alternatywa?


Nie, nic nie zastąpi profesjonalnej i efektywnej instalacji odgromowej. Jedyne co możemy zrobić to zadbanie o dodatkowe zabezpieczenia takie jak odgromniki czy ograniczniki przepięć klasy B i C.

Ograniczniki B zabezpieczają przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, C osłaniają odbiorniki elektryczne. Dla urządzeń szczególnie wrażliwych np. komputerów montuje się ograniczniki klasy D, umieszcza się je tak blisko chronionego sprzętu jak to możliwe. Tego typu ograniczniki znajdują się np. w listwach. Można również skorzystać z takich, które wkłada się bezpośrednio do gniazdka.
Jaki jest koszt montażu instalacji odgromowej?


To zależy, ponieważ ceny instalacji uzależnione są od kilku czynników. Należą do nich m.in. wielkość budynku, kształt dachu, który zabezpieczamy, specyfika zastosowanych materiałów i tego czy wybieramy instalacje tradycyjne, czy nowoczesne, bardziej zaawansowane.

Jak wyglądają średnie ceny instalacji odgromowej na Śląsku? Według danych opublikowanych na stronie kb.pl w 2021 roku za tradycyjną instalację ze stali ocynkowanej dla domu jednorodzinnego, piętrowego z dachem dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną będzie to między 4159,42 a 4496,68 zł. Za instalację z elementów miedzianych natomiast 6924,49 - 7321,80 zł.

Warto jednak mieć świadomość, że to jedynie średnie kwoty a dodatkowo zakup oraz sam montaż instalacji odgromowej jest jednorazowy i może się w przyszłości zwrócić.
Podsumowanie


Mimo dużego niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą piorun wiele osób nie decyduje się na montaż instalacji odgromowej. To duży błąd biorąc pod uwagę konsekwencje, także pieniężne, jakie to ze sobą niesie.

System odgromowy wcale nie musi być drogi, wszystko zależy od tego, jakie materiały wybierzemy i jak duży jest nasz dom. Życie i zdrowie bliskich nam osób oraz dobry stan techniczny naszego ulubionego laptopa, konsoli czy telewizora powinien być wystarczającą zachętą.

Pamiętajmy jednak, że każda, nawet najmniej skomplikowana instalacja powinna zostać zaprojektowana oraz wykonana przez specjalizującą się w tym firmę. W Izosky zapewniamy wam doradztwo techniczne, projekt, montaż oraz okresowe przeglądy systemów odgromowych. Zapraszamy do kontaktu!