Drut do piorunochronu - aluminiowy czy stalowy (ocynkowany)?

  • Strona główna
  • /
  • Drut do piorunochronu - aluminiowy czy stalowy (ocynkowany)?
Drut odgromowy aluminiowy

Opublikowano: 31/03/2022

Fora internetowe poświęcone kwestiom budowlanym rozgrzewa temat najlepszego rodzaju drutu do piorunochronu. Część użytkowników twierdzi bowiem, że najlepiej sprawdzi się ten aluminiowy inni natomiast, że stalowy (ocynkowany). Jak to więc jest?


Spis treściSłów klika na temat drutu stalowego (ocynkowanego)
Drut ocynkowany jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów podczas budowy czy montażu konkretnych instalacji. Skąd tak szerokie zastosowanie? Z możliwości, jakie daje przy odpowiedniej obróbce. Dzięki niej może być zastosowany w sytuacjach kiedy będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne czy czynniki atmosferyczne takie jak mróz lub deszcz. Właśnie dlatego idealnie nada się do wykorzystania w konstrukcjach na zewnątrz budynków. Pamiętajmy jednak, że ocynk, ocynkowi nierówny i zależy od tego, jaką metodą zostanie nałożona powłoka ochronna - cynkowaniem galwanicznym czy ogniowym.

Oba procesy różnić będzie przede wszystkim cena i trwałość powłoki. Cynkowanie galwaniczne jest tańsze, powłoka ochronna w mniejszym stopniu będzie chroniła stal. Znacznie trwalsze będą więc druty cynkowane metodą ogniową. Mimo że zapłacimy za nie więcej, ich użyteczność znacznie się wydłuży, a cała instalacja zyska na bezpieczeństwie. Warstwa cynku pokrywająca drut powinna mieć minimum 50 mikrometrów grubości. Właśnie dzięki temu znacznie zmniejsza się możliwość korodowania (utleniania materiału).

Średnica drutu cynkowanego ogniowo powinna wynosić 8 lub 10 mm. Zazwyczaj zupełnie wystarczające są druty o średnicy 8 mm. Ich żywotność będzie wynosiła od 15 do 20 lat.

Bardzo często stal ocynkowaną myli się ze zwykłą stalą. Pozornie nie różnią się, ale ocynkowna stal cechuje się większą odpornością na korozję. Do innych zalet można również dołączyć możliwość nadania jej dodatkowych atutów estetycznych np. z pomocą farb czy lakierów.Drut aluminiowy - co w nim takiego niezwykłego?


Aluminium to doskonały materiał do budowy instalacji odgromowych, zwłaszcza gdy wykorzystamy drut o przekroju poprzecznym 50 mm2 (średnicy 8 mm). Zarówno złączki, jak i uchwyty wykonane z aluminium to niestety wciąż spora rzadkość.

Przewodniki (drut na zwody poziome lub drut na zwody pionowe) wykonane mogą być zarówno z czystego aluminium, jak i stopu aluminium (AIMgSi). Na polskim i europejskim rynku częściej wykorzystuje się stop AIMgSi razem z elementami ocynkowanymi ogniowo oraz nierdzewnymi. Z jego pomocą można budować okrągłe zwody o przekroju poprzecznym wynoszącym minimum 200 mm2 i średnicy 16 mm. Cenowo drut AIMgSi zbliżony jest do kwoty, jaką zapłacilibyśmy za drut ocynkowany.

Drut aluminiowy jest bardzo elastyczny, a co za tym idzie łatwy w montażu i bardzo odporny na warunki zewnętrzne, posiada też lepszą przewodność elektryczną. Właśnie dzięki temu idealnie nadaje się do stosowania jako drut odgromowy. Aluminiowe druty fi 8 zapewniają najlepsze bezpieczeństwo podczas burzy. Ponad to tego rodzaju drut odgromowy jest odporny na korozję czy przebarwienia.Co więc wybrać - drut odgromowy z aluminium czy stali ocynkowanej?


Firmy oferujące drut odgromowy zazwyczaj posiadają obie wersje od ręki - każdy więc znajdzie rozwiązanie dla siebie zarówno pod względem ceny, jak i estetyki czy trwałości. Decydując się na stal ocynkowaną musimy mieć z tyłu głowy, że za kilkanaście lat może czekać nas remont. Zdecydowanym ułatwieniem może się więc okazać wybór drutu ze stopu aluminium (fi 8 lub fi 10 mm). Warto też pamiętać o tym, żeby pozostałe elementy instalacji odgromowej były równie trwałe jak wybrany przez nas drut - tak aby ich żywotność była równie długa.

Rodzaj materiału, z jakiego wykonany będzie drut w instalacji odgromowej to nie wszystko. Liczy się także to JAK będzie ona wykonana. Nawet najdroższe materiały, ale źle użyte mogą się na nic nie zdać.

Tak więc wybierając drut odgromowy, należy skupić się na kilku sprawach. Po pierwsze charakterystyce dachu, po drugie warunkach środowiskowych. Pod uwagę można dodatkowo brać aspekt estetyczny. Istotne jest to, jakie są nasze potrzeby, dobór odpowiedniego materiału wpłynie zarówno na cenę, jak i ilość krążków drutu, jaki zamawiamy. Konieczne jest wykonanie pomiarów.Podsumowanie


Wybór idealnego drutu do instalacji odgromowej to nie lada wyzwanie. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z nich będzie najlepszy, bo wpływa na to zbyt wiele ważnych czynników.

Jeśli zdecydujemy się na drut ocynkowany, to zdecydowanie polecamy ten cynkowany ogniowo, natomiast zastosowanie aluminium, mimo że będzie kosztować nieco więcej, przełoży się na trwałość i żywotność całej instalacji.

Jeśli są Państwo na etapie planowania montażu instalacji odgromowej i potrzebujecie rady specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, zapraszamy do kontaktu oraz do odwiedzenia naszego sklepu, jesteśmy wieloletnimi producentami drutu aluminiowego (fi 8 i fi 10 mm).


Potrzebujesz porady na temat instalacji odgromowych?