Instalacja odgromowa na dachu płaskim

Alt

Opublikowano: 3/11/2021

Skoro trafiłeś na naszą stronę, to zakładamy, że albo interesujesz się tematem ochrony odgromowej, albo szukasz informacji na jej temat, bo budujesz dom lub chcesz już wybudowany wyposażyć w instalację odgromową. Zakładamy więc, że nie musimy tłumaczyć, jak ważna (wręcz niezbędna) jest ona dla każdego budynku. Wszyscy boimy się wyładowań atmosferycznych i słusznie, ponieważ są szczególnie niebezpieczne. Montaż instalacji odgromowej generalnie opiera się na powtarzającym się schemacie, ale może różnić się w zależności od rodzaju dachu, na jakim jest wykonywana.

W tym tekście dowiecie się nieco więcej o tym jak ochrona odgromowa powinna wyglądać na dachach płaskich.


Spis treściNa dachu płaskim - czyli?


Dachy płaskie zapewne kojarzą się z brzydką pozostałością z czasów PRL. Domy-kostki były w tamtych czasach obowiązkowo narzucane i na długi czas popsuły PR tego rodzaju zadaszenia. Te czasy to jednak przeszłość, dzisiejsze dachy płaskie to zupełnie inna bajka. Ale do rzeczy - co je wyróżnia?

Po pierwsze, nachylenie a właściwie "spadek połaci". Wynosi on minimum 3° a maksymalnie 12°. Dlaczego w ogóle dach płaski musi być pochylony? Wszystko wiąże się z opadami deszczu. Te kilka stopni spadku pozwala uniknąć problemu z zatrzymującą się na powierzchni zadaszenia deszczówki.

Płaskie dachy bardziej niż inne narażone są na uderzenie pioruna, dlatego należy dbać o nie w szczególny sposób. Bez zewnętrznej instalacji odgromowej zwiększa się szansa na zniszczenie pokrycia dachowego w wyniku trafienia piorunem. Co o ochronie takiego dachu mówią przepisy? Zalecają pokrycie go tzw. siatką zwodów - na całej jego powierzchni.Siatka zwodów - główny element instalacji odgromowej na dachu płaskim?


Zwody to jeden z głównych elementów każdej instalacji odgromowej. Znajdują się na dachu, a ich głównym zadaniem jest przejęcie na siebie wyładowania piorunowego.

Według przepisów siatka zwodów nie może swoimi wymiarami przekraczać wartości podanych w Tablicy 1 normy PN-IEC 61024-1.

Co najbardziej wpływa na jej ostateczny wymiar? Przede wszystkim rozmiar dachu i to czy są na jego powierzchni jakieś metalowe elementy, które można wykorzystać jako naturalne części sieci zwodów. Zdarza się np. że jako naturalny element sieci zwodów wykorzystuje się attykę. Wtedy przewody, które układamy na wspornikach, powinny być łączone właśnie z jej elementami. Attyka może również posłużyć jako zwód poziomy wtedy warto pamiętać o połączeniu jej pojedynczych odcinków, żeby zapewnić ciągłość przepływu prądów piorunowych.

Do mocowania samej siatki służą wsporniki dachowe, muszą jednak być od siebie oddalone o co najmniej 1m. Wyróżnić możemy między innymi wsporniki FB i KF.


Wsporniki FB

Stosowane w przypadku pokrywania dachu płaskiego zielenią - intensywną lub ekstensywną, która prawie w ogóle nie wymaga pielęgnacji. Wsporniki FB odgrywają ważną rolę w podniesieniu siatki zwodów nad taką powierzchnią - dzięki temu łatwiej można ją kontrolować i poddawać konserwacji.

By ochronić przebywających na dachu z ogrodem ludzi, może przydać się cały układ zwodów pionowych z wyznaczonymi strefami ochronnymi wymierzonymi za pomocą metody toczącej się kuli.

Do ochrony dachów pokrytych zielenią lub granulatem pod żadnym pozorem nie można stosować drutu aluminiowego!


Wsporniki KF

Ten rodzaj wsporników klejony jest do pokrycia dachowego. Gdy montujemy siatkę zwodów na płaskiej powierzchni, musimy mieć pewność, że nie będą poruszać się pod działaniem wiatru. Tradycyjne wsporniki mogą nie znieść próby wytrzymałości właśnie dlatego warto pomyśleć o wspornikach KF. Mocuje się je za pomocą pasków (z materiału, z którego zostało stworzone pokrycie dachowe). Dolną część wspornika przykleja się do dachu po obu stronach tak, by tworzyły linię (pamiętając o 1m odstępu). Wsporniki KF można stosować na dachach o pochyleniu wynoszącym maksymalnie 5°.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii - kompensacji zmian temperatury. Wszystkie elementy instalacji odgromowej narażone są na działanie czynników pogodowych. Brak uwzględnienia tego w swoich planach może ostatecznie doprowadzić do deformacji siatki zwodów, a nawet wyrwania wsporników z podłoża.Podsumowanie


Montaż instalacji odgromowej na dachu płaskim wyróżnia kilka cech, o których warto pamiętać. Najistotniejszym elementem całej ochrony odgromowej jest sieć zwodów. Jej prawidłowe wykonanie - z uwzględnieniem odległości między wspornikami i ich skutecznym przytwierdzeniem do powierzchni dachowej jest kluczowe do efektywnego działania całego uziemienia budynku. Nie warto robić tego samemu, lepiej zaufać fachowcom, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami. Doradzimy i chętnie wykonamy instalacje odgromowe na dachach płaskich na terenie całego Śląska.


Planujesz montaż instalacji odgromowej na dachu płaskim?