Instalacja odgromowa na dachu płaskim

Alt

Opublikowano: 3/11/2021

Skoro trafiłeś na naszą stronę, to zakładamy, że albo interesujesz się tematem ochrony odgromowej, albo szukasz informacji jak wykonać montaż piorunochronu, bo budujesz dom lub chcesz już wybudowany wyposażyć w elementy zewnętrznej instalacji odgromowej. Zakładamy więc, że nie musimy tłumaczyć, jak ważna (wręcz niezbędna) jest ona dla każdego budynku. Wszyscy boimy się wyładowań atmosferycznych i słusznie, ponieważ są szczególnie niebezpieczne. Montaż instalacji odgromowej generalnie opiera się na powtarzającym się schemacie, ale może różnić się w zależności od rodzaju dachu, na jakim jest wykonywana. Jakie są najczęściej popełniane błędy montażowe i jakie są najlepsze miejsca montażu?

W tym tekście dowiecie się nieco więcej o tym, jak ochrona odgromowa budynków powinna wyglądać na dachach płaskich.


Spis treści


Instalacja odgromowa - LPS (lightning protection system) - co to jest?

Instalacja odgromowa zabezpieczająca nazywana też inaczej LPS (Lightning Protection System). Ten nowoczesny system zabezpiecza budynek oraz jego mieszkańców, minimalizując ryzyko poważnych uszkodzeń i zagrożeń dla życia.

Montaż elementów instalacji odgromowej stanowi niezwykle istotny etap w procesie budowy, mający kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa budynku przed skutkami uderzeń piorunów. Już na etapie budowy budynku należy rozważyć projekt instalacji odgromowej, choć nie zawsze będzie ona konieczna. Piorunochronna instalacja to także ważny element w budynkach już istniejących.

Instalacja odgromowa składa się z dwóch głównych części:

Zewnętrzny LPS, a więc zewnętrzna część instalacji odgromowej jest elementem w pierwszej kolejności narażonym na działanie pioruna. Służy on bezpośredniemu przejmowaniu energii wyładowania. Jest on odpowiedzialny za przejmowanie zarówno energii pochodzącej od pioruna uderzającego centralnie w chroniony obiekt, jak również od uderzeń w bok obiektu. Odebrana energia uderzenia zostaje przez system rozpraszana w ziemi.

Elementy zewnętrznej instalacji odgromowej składają się z:

Wewnętrzny LPS (ochrona przeciwprzepięciowa), a więc wewnętrzna część instalacji odgromowej jest elementem zapobiegającym pojawieniu się w chronionym obiekcie iskrzenia spowodowanego działaniem zewnętrznego LPSu. Wewnętrzny LPS może być zrealizowany za pomocą połączeń wyrównawczych zewnętrznego LPSu z metalowymi częściami konstrukcyjnymi budynku i jego instalacjami lub za pomocą izolacji elektrycznej zewnętrznego LPSu. Kolejnym elementem wewnętrznego LPSu są urządzenia ochrony przepięciowej, których celem jest ochrona instalacji elektrycznej.


Montaż elementów instalacji odgromowej na dachu płaskim - czyli jakim?

Dachy płaskie zapewne kojarzą się z brzydką pozostałością z czasów PRL. Domy-kostki były w tamtych czasach obowiązkowo narzucane i na długi czas popsuły PR tego rodzaju zadaszenia. Te czasy to jednak przeszłość, dzisiejsze dachy płaskie to zupełnie inna bajka. Ale do rzeczy - co je wyróżnia?

Po pierwsze, nachylenie a właściwie "spadek połaci". Wynosi on minimum 3° a maksymalnie 12°. Dlaczego w ogóle dach płaski musi być pochylony? Wszystko wiąże się z opadami deszczu. Te kilka stopni spadku pozwala uniknąć problemu z zatrzymującą się na powierzchni zadaszenia deszczówki.

Płaskie dachy bardziej niż inne narażone są na uderzenie pioruna, dlatego należy dbać o nie w szczególny sposób. Bez zewnętrznej instalacji odgromowej zwiększa się szansa na zniszczenie pokrycia dachowego w wyniku trafienia piorunem. Jak wygląda chronienie budynku przed piorunami według przepisów? Zalecenia montażowe to pokrycie go tzw. siatką zwodów - na całej jego powierzchni.


Siatka zwodów - elementy zewnętrznej instalacji odgromowej na dachu płaskim.

Zwody to jeden z głównych elementów każdej instalacji odgromowej. Znajdują się na dachu, a ich głównym zadaniem jest przejęcie na siebie wyładowania piorunowego.

Według przepisów siatka zwodów nie może swoimi wymiarami przekraczać wartości podanych w Tablicy 1 normy PN-IEC 61024-1.

Co najbardziej wpływa na jej ostateczny wymiar? Przede wszystkim rozmiar i to czy są na jego powierzchni jakieś metalowe elementy dachu, które można wykorzystać jako naturalne części sieci zwodów. Zdarza się np. że jako naturalny element sieci zwodów wykorzystuje się attykę. Wtedy przewody, które układamy na wspornikach, powinny być łączone właśnie z jej elementami. Attyka może również posłużyć jako zwód poziomy wtedy warto pamiętać o połączeniu jej pojedynczych odcinków, żeby zapewnić ciągłość przepływu prądów piorunowych.

Do mocowania samej siatki służą wsporniki dachowe, muszą jednak być od siebie oddalone o co najmniej 1m. Wyróżnić możemy między innymi wsporniki FB i KF.

Wsporniki FB

Stosowane w przypadku pokrywania dachu płaskiego zielenią - intensywną lub ekstensywną, która prawie w ogóle nie wymaga pielęgnacji. Wsporniki FB odgrywają ważną rolę w podniesieniu siatki zwodów nad taką powierzchnią - dzięki temu łatwiej można ją kontrolować i poddawać konserwacji.

By ochronić przebywających na dachu z ogrodem ludzi, może przydać się cały układ zwodów pionowych z wyznaczonymi strefami ochronnymi wymierzonymi za pomocą metody toczącej się kuli.

Do ochrony dachów pokrytych zielenią lub granulatem pod żadnym pozorem nie można stosować drutu aluminiowego!

Wsporniki KF

Ten rodzaj wsporników klejony jest do pokrycia dachowego. Gdy montujemy siatkę zwodów na płaskiej powierzchni, musimy mieć pewność, że nie będą poruszać się pod działaniem wiatru. Tradycyjne wsporniki mogą nie znieść próby wytrzymałości właśnie dlatego warto pomyśleć o wspornikach KF. Mocuje się je za pomocą pasków (z materiału, z którego zostało stworzone pokrycie dachowe). Dolną część wspornika przykleja się do dachu po obu stronach tak, by tworzyły linię (pamiętając o 1m odstępu). Wsporniki KF można stosować na dachach o pochyleniu wynoszącym maksymalnie 5°.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii - kompensacji zmian temperatury. Wszystkie elementy instalacji odgromowej narażone są na działanie czynników pogodowych. Brak uwzględnienia tego w swoich planach może ostatecznie doprowadzić do deformacji siatki zwodów, a nawet wyrwania wsporników z podłoża.


Działanie instalacji odgromowej - informacje

Podczas budowy instalacji odgromowej konieczna jest skrupulatność i precyzja, aby każdy element spełniał swoją funkcję w zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Maszty odgromowe, skutecznie połączone z przewodami odgromowymi, tworzą niezawodną sieć, odprowadzającą potencjalne wyładowania do ziemi.

Instalacja odgromowa pasywna, w której ważną rolę odgrywają zwody pionowe i poziome oraz uziomy, stanowi dopełnienie systemu. Uziomy otokowe oraz fundamentowe zapewniają skuteczną odprowadzanie prądu w przypadku uderzenia pioruna, minimalizując szkody powstałe w wyniku potencjalnych wyładowań.

Instalacja odgromowa obecnie to standardowy i nieodłączny element infrastruktury budynków. Chronienie budynków przed piorunami to nie tylko kwestia przepisów budowlanych, lecz przede wszystkim troska o bezpieczeństwo i komfort użytkowników.

Koszty wykonania instalacji odgromowej są inwestycją w długoterminowe bezpieczeństwo budynku oraz zapewnienie spokoju jego mieszkańcom. Oszacowanie ryzyka uderzenia pioruna w konkretne budynki jest procesem złożonym i wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Nie jest to zadanie łatwe, ale specjaliści ds. instalacji odgromowych oraz inżynierowie bezpieczeństwa mogą przeprowadzić ocenę ryzyka na podstawie pewnych danych i parametrów. Dlatego warto rozważyć budowę instalacji odgromowej na nieruchomości. Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa (piorunochron) to gwarancja bezpieczeństwa oraz spokoju podczas burzy.


Podsumowanie

Montaż elementów instalacji odgromowej na dachu płaskim wyróżnia kilka cech, o których warto pamiętać. Najistotniejszym elementem całej ochrony odgromowej jest sieć zwodów. Jej prawidłowe wykonanie - z uwzględnieniem odległości między wspornikami i ich skutecznym przytwierdzeniem do powierzchni dachowej jest kluczowe do efektywnego działania całego uziemienia budynku.

Nie warto robić tego samemu, lepiej zaufać fachowcom, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami. Nasza specjalność to ochrona odgromowa budynków - doradzimy i chętnie wykonamy instalacje odgromowe na dachach płaskich na terenie całego Śląska. Chcesz dowiedzieć się jakie będą koszty wykonania instalacji odgromowej? Napisz do Nas!

Planujesz montaż instalacji odgromowej na dachu płaskim?