Jak prawidłowo przeprowadzić uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

  • Strona główna
  • /
  • Jak prawidłowo przeprowadzić uziemienie instalacji fotowoltaicznej?
Uziemienie instalacji fotowoltaicznej - instalacja fotowoltaiczna

Opublikowano: 22/09/2023

W dzisiejszych czasach, kiedy zrównoważony rozwój i odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną. Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych. W tym artykule omówimy, jak wykonać uziemienie instalacji fotowoltaicznej, jakie są normy dotyczące uziemienia instalacji PV i dlaczego jest to tak ważne dla bezpieczeństwa.


Jak działa uziemienie instalacji PV?

Panele fotowoltaiczne są jednym z najbezpieczniejszych sposobów generowania energii elektrycznej. Jednakże warto zabezpieczyć je przed potencjalnym uderzeniem pioruna. Uziemienie polega na podłączeniu instalacji do ziemi za pomocą przewodów wyrównawczych. Ich głównym zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ładunków elektrycznych do gruntu, zapobiegając tym samym ich przeniesieniu na inne powierzchnie, takie jak dach lub ciało człowieka.


Dlaczego uziemienie instalacji pv jest tak ważne?

Prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych odgrywa kluczową rolę w niezawodnej i bezpiecznej pracy systemu fotowoltaicznego. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej ma na celu ochronę przed przepięciami, przed ryzykiem pożaru oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla osób korzystających z instalacji. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzeń sprzętu oraz potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.


Jak działa uziemienie instalacji PV?

Panele fotowoltaiczne są jednym z najbezpieczniejszych sposobów generowania energii elektrycznej. Jednakże warto zabezpieczyć je przed potencjalnym uderzeniem pioruna. Uziemienie polega na podłączeniu instalacji do ziemi za pomocą przewodów wyrównawczych. Ich głównym zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ładunków elektrycznych do gruntu, zapobiegając tym samym ich przeniesieniu na inne powierzchnie, takie jak dach lub ciało człowieka.


Zalecenia dotyczące prawidłowego uziemienia instalacji fotowoltaicznej

Aby instalacja była prawidłowo wykonana, musi zawierać:


Ramy aluminiowe modułów fotowoltaicznych

W sytuacji, gdy budynek nie posiada własnej zewnętrznej instalacji odgromowej w budynku, niezbędne jest zastosowanie wewnętrznej instalacji uziemiającej. Do tego celu służą otwory w ramach aluminiowych modułów fotowoltaicznych, które powinny być użyte do łączenia modułów za pomocą przewodów uziemiających.
Istotne jest, aby w budynkach z zainstalowanym uziemieniem zewnętrznym, system fotowoltaiczny był zamontowany w odstępie minimum 0,5 m od tego uziemienia. Działa to na korzyść eliminacji tzw. łuków elektrycznych i przeskoków iskrowych. W takim przypadku instalacja uziemienia wewnętrznego pozostaje nadal obowiązkowa.


Jak wykonać uziemienie instalacji fotowoltaicznej?


Czy uziemienie fotowoltaiki powinno być sprawdzane?

Tak, zaleca się regularne sprawdzanie uziemienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści powinni oceniać działanie całej instalacji, sprawdzając, czy wszystkie przewody uziemiające są prawidłowo podłączone i czy nie występują żadne usterki.


Czy warto inwestować w uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto pamiętać o ich prawidłowym uziemieniu. Jest to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo użytkownikom oraz ochroni sprzęt przed uszkodzeniami. Ponadto, prawidłowe uziemienie instalacji fotowoltaicznej może przedłużyć jej żywotność oraz zwiększyć efektywność działania.


wykonanie uziemienia instalacji fotowoltaicznej | Dzięki zwodom instalacja znajduje się wewnątrz strefy ochronnej

Brak lub źle uziemiona fotowoltaika – co może się stać?

Brak odpowiedniego uziemienia lub błędnie wykonane uziemienie instalacji fotowoltaicznej może prowadzić do poważnych konsekwencji. Choć ryzyko uderzenia pioruna w niski dom jednorodzinny jest generalnie ograniczone, zabezpieczenie nawet małej instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe. Wprawdzie przypadki uszkodzeń od uderzenia pioruna czy pożary są rzadkie, zasadą powinno być jednak podejście prewencyjne.

Warto mieć na uwadze, że potencjalne zagrożenie nie wynika wyłącznie z możliwości bezpośredniego uderzenia pioruna w strukturę budynku. Wyładowania atmosferyczne zachodzące w bliskim otoczeniu – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów od domu – mogą być równie szkodliwe. Posiadając instalację on-grid, czyli taką, która jest połączona z instalacją elektryczną budynku i siecią energetyczną, konieczne jest zabezpieczenie jej zgodnie z normami dotyczącymi instalacji przeciwprzepięciowych.


Jakie ryzyka są związane z nieistnieniem uziemienia lub z nieprawidłowym uziemieniem modułów fotowoltaicznych i całego systemu PV?

Najważniejsze jest ryzyko pożaru lub eksplozji. Przepięcia, które mogą wystąpić podczas burz, są również zagrożeniem dla komponentów systemu, szczególnie dla falownika i samych paneli PV. Prawidłowe uziemienie fotowoltaiki może być wymogiem stawianym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Brak takiego uziemienia może skutkować wyższymi składkami ubezpieczeniowymi, a nawet odmową ubezpieczenia instalacji.


Podsumowanie

Prawidłowe uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest kluczem do jej bezpiecznego i efektywnego działania. Dzięki powyższym krokom możesz mieć pewność, że Twoja instalacja jest w pełni zabezpieczona. Jeśli szukasz profesjonalnych produktów do uziemienia lub potrzebujesz indywidualnej konsultacji, odwiedź naszą stronę IZO-SKY. Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie systemów uziemiających oraz bogatą gamę produktów spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa.


Chcesz zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną przed burzą?