Jak zrobić uziemienie w domu? - krok po kroku

Alt

Opublikowano: 20/07/2023

Uziemienie domu jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczne funkcjonowanie instalacji elektrycznych w naszych domach. Zapobiega ono porażeniom prądem oraz minimalizuje ryzyko powstania pożarów. Warto zrozumieć, że prawidłowe uziemienie to nie tylko wymaganie przepisów, ale przede wszystkim kwestia naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa naszych bliskich.

W tym artykule krok po kroku dowiesz się, jak zrobić uziemienie w swoim domu, korzystając z różnych rodzajów uziomów.


Wybór i montaż uziemienia elektrycznego to procesy wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego zawsze powinny być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka!


Krok 1: Rozpoznanie rodzaju uziemienia


Przewód uziemiający to kluczowy element każdego uziemienia. Jego zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie prądu do ziemi w przypadku awarii lub porażenia prądem elektrycznym. Przewód ten jest połączony z różnymi elementami instalacji elektrycznej, takimi jak instalacja odgromowa czy szyna uziemiająca.

Wybór odpowiedniego rodzaju uziemienia zależy od warunków technicznych budynku oraz typu instalacji elektrycznej. Zanim przystąpisz do instalacji uziemienia, warto poznać różne rodzaje uziomów dostępnych do wyboru. Wśród nich znajdują się:


Uziom fundamentowy:

rodzaj uziemienia, które znajduje się pod powierzchnią ziemi w postaci poziomych przewodów. Jest skutecznym rozwiązaniem dla większych budynków, gdzie wymagana jest wytrzymałość i stabilność konstrukcji.


Uziom pionowy:

składa się z pionowo ułożonych prętów lub rur wraz z przewodami uziemiającymi. Jest stosowany w przypadku terenów o ograniczonej przestrzeni i bardziej skalistych gruntach, gdzie trudniej jest wykonać uziom fundamentowy.


Uziom otokowy:

rodzaj uziemienia, w którym przewody uziemiające tworzą pierścień wokół domu, a następnie są połączone ze sobą. Sprawdza się w przypadku budynków jednorodzinnych, gdzie ziemia jest odpowiednio przewodząca i zapewnia równomierne rozproszenie prądu.


Uziom odgromowy:

rodzaj uziemienia, który służy do ochrony przed uderzeniem pioruna. Uziemienie odgromowe składa się z pionowych prętów umieszczonych na dachu budynku, które prowadzą ładunki elektryczne bezpośrednio do ziemi, minimalizując ryzyko powstania pożaru.


Uziom szpilkowy:

składa się z metalowej szpilki wbijanej w ziemię na znaczna głębokość. Jest najczęściej wykorzystywany w obszarach o skalistym podłożu, a także w przypadku małych budynków lub instalacji elektrycznych.


Uziom kratowy:

składa się z poziomych i pionowych prętów, które są ze sobą połączone w kształt kraty. Najlepiej sprawdza się w przypadku dużych budynków, gdzie wymagana jest duża powierzchnia uziemienia i równomierne rozproszenie prądu.


Uziom naturalny:

składa się z naturalnych warunków glebowych, na przykład korzystając z występujących warstw wodonośnych lub odpowiednio przewodzącej ziemi. Jest stosowany w obszarach, gdzie gleba sama w sobie zapewnia odpowiednie uziemienie.


jak zrobić uziemienie w domu? jak podłączyć uziemienie?

Krok 2: Wybór miejsca do uziemienia

Wybór odpowiedniego miejsca do wykonania uziemienia jest kluczowy dla jego skuteczności i bezpieczeństwa. To miejsce powinno być odpowiednio zabezpieczone i oddalone od ścian budynku, aby uniknąć korozji elementów metalowych. Dodatkowo, zapewnienie skutecznego odprowadzenia nadmiarowych ładunków elektrycznych w bezpieczny sposób do ziemi jest niezwykle istotne.


Krok 3: Przygotowanie narzędzi i materiałów

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Będą to między innymi przewody uziemiające, płaska taśma metalowa, kołki do uziemienia, szyna uziemiająca, zacisk probierczy, stali nierdzewnej oraz przewody instalacji piorunochronnej. Pamiętaj, aby używać materiałów najwyższej jakości, które spełniają normy bezpieczeństwa.


Krok 4: Prace związane z uziemieniem

Rozpocznij od wykopania dołka wokół budynku, o głębokości około 1 metra od ścian. Wewnątrz dołka umieść kołek do uziemienia, który będzie stanowił podstawę dla uziomu fundamentowego. W przypadku np. uziomu pionowego, przewód uziemiający zostanie umieszczony w wykopie.


Krok 5: Montaż (kilka przykładów)

Montaż uziomu fundamentowego

W przypadku uziomu fundamentowego, przewód uziemiający zostanie połączony z kołkiem uziemienia za pomocą zacisku probierczego. Upewnij się, że przewód jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami i nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią w miejscu, gdzie wchodzi do budynku.


Montaż uziomu pionowego

Jeśli zdecydowałeś się na uziom pionowy, przewód uziemiający zostanie schowany w wykopie, a następnie podłączony do instalacji odgromowej lub innego elementu instalacji elektrycznej. Pamiętaj, że w tym przypadku istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przewodu przed uszkodzeniem i korozją.


Montaż uziomu otokowego

Uziom otokowy wykonuje się wokół domu, tworząc pierścień z przewodów uziemiających. Przewody te są połączone ze sobą w odpowiednich miejscach, co umożliwia rozproszenie prądu pioruna i innych ładunków elektrycznych.


Krok 6: Połączenie z instalacją elektryczną

Po zakończeniu prac związanych z uziemieniem należy przystąpić do połączenia przewodów z instalacją elektryczną w domu. W tym etapie szczególnie wymagana jest konsultacja z elektrykiem, aby upewnić się, że wszystko zostało wykonane poprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Krok 7: Dokonanie pomiarów rezystancji uziemienia

Po podłączeniu uziemienia wykonaj pomiary rezystancji uziemienia. Pomiar ten pomoże zweryfikować, czy uziom spełnia odpowiednie normy i zapewnia prawidłowe działanie instalacji elektrycznej.


Krok 8: Regularne kontrole

Po zakończeniu prac nad uziemieniem nie zapominaj o regularnych kontrolach i konserwacji. Upewnij się, że przewody uziemiające nie są uszkodzone, a kołki uziemienia są nadal odpowiednio zakotwiczone w ziemi.


uziemienie ochronne, jak zrobić uziemienie w domu

Jak zrobić uziemienie w domu: Podsumowanie

Zrobienie uziemienia w domu krok po kroku może być wymagającym zadaniem, ale jest to niezbędny krok w dbaniu o bezpieczeństwo. Pamiętaj, że prace związane z instalacją elektryczną powinny być wykonywane przez profesjonalistów, jeśli nie masz odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu, dlatego nie zlekceważ żadnych aspektów związanych z uziemieniem. Dzięki właściwie wykonanemu uziemieniu będziesz mógł cieszyć się bezpiecznym i niezawodnym systemem elektrycznym w swoim domu, a także minimalizować ryzyko powstania awarii i pożarów.

Jeśli jesteś zainteresowany ochroną przed wyładowaniami atmosferycznymi i chciałbyś skorzystać z profesjonalnych usług, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Na naszej stronie: Oferta | IZO-SKY znajdziesz szeroki wybór rozwiązań, doradztwo w zakresie doboru elementów i kompleksową obsługę w zakresie uziemienia.

Nie tylko ochronisz swój budynek przed niebezpieczeństwami związanymi z wyładowaniami atmosferycznymi, ale także skorzystasz z kompleksowego wsparcia i konkurencyjnych cen. Nie zwlekaj, sprawdź ofertę już teraz i ciesz się spokojem i bezpieczeństwem swojego obiektu.


Chcesz zabezpieczyć swój dom przed burzą?