Koszty instalacji odgromowej - z czym się liczyć?

instalacje odgromowe

Opublikowano: 30/08/2023

Wykonanie instalacji odgromowej nie jest tylko opcją. We współczesnych warunkach budowy, obowiązek instalacji odgromowej jest niejednokrotnie koniecznością, a czasem nawet wymogiem prawnym. To jedyna skuteczna ochrona dla domu i jego mieszkańców przed groźnymi wyłączeniami elektrycznymi. Koszt instalacji odgromowej zależy od różnych czynników, z którymi warto się zapoznać przed przystąpieniem do realizacji tego niezbędnego elementu budynku.


Jak działa instalacja odgromowa?

Założyć piorunochron nie oznacza jedynie posiadania metalowego pręta na dachu. Każda instalacja odgromowa składa się z trzech elementów: pionowych elementów, które są odpowiedzialne za bezpośrednie przyjmowanie wyładowań piorunowych (zwody), grubych przewodów odprowadzających wyładowania atmosferyczne z zwodów do ziemi (przewody odprowadzające) oraz od systemu uziemienia, czyli przewodów uziemiających. Różne elementy mogą być wykonane z różnych materiałów - przeważnie odprowadzające często są zrobione z stali ocynkowanej, a przewody uziemiające z miedzi.


Czy piorunochron przyciąga wyładowania elektryczne?

Piorunochron, chociaż powszechnie mylnie uważany za urządzenie przyciągające pioruny, faktycznie pełni zupełnie inną funkcję. Jego główne zadanie polega na zapewnieniu kontrolowanej ścieżki wyładowania dla pioruna, kierując go bezpiecznie do ziemi i tym samym chroniąc budynki, do których jest przymocowany.

Choć piorunochron z pewnością staje się atrakcyjnym punktem dla wyładowań elektrycznych ze względu na swoją błyskawicznie przewodzący materiał i wysokie miejsce na budynkach, w rzeczywistości nie zwiększa to prawdopodobieństwa uderzenia pioruna. Piorunochron nie wywołuje i nie przyciąga pioruna, ale pomaga minimalizować potencjalne szkody, gdy piorun uderzy.


Kiedy powinniśmy posiadać instalację odgromową?

Zgodnie z przepisami, obowiązek instalacji odgromowej dotyczy domów jednorodzinnych o określonych parametrach, w których ocena wskaźnika zagrożenia piorunowego wskazuje na potencjalne niebezpieczeństwo. Wielkość budynku, rodzaj konstrukcji, pokrycia dachu jak też lokalizacja, czy sąsiedztwo innych obiektów budowlanych - to tylko niektóre ze składowych, które powinniśmy brać pod uwagę decydując o montażu piorunochronu.

Nie każdy dom jednorodzinny musi być wyposażony w instalację odgromową, ale tam, gdzie ryzyko uderzenia pioruna jest znaczące, takie zabezpieczenie jest nie tylko zalecane, ale często też wymagane przez przepisy prawa budowlanego. Przy ocenie konieczności zainstalowania piorunochronu, warto również zwrócić uwagę na materiały, z których zbudowany jest dom. Konstrukcje metalowe lub o dużej zawartości metalu mogą przyciągać pioruny z większą częstotliwością niż budynki drewniane.

Jest też kilka innych aspektów, które mogą wpłynąć na decyzję o montażu piorunochronu. Na przykład, jeżeli budynek jest usytuowany na wzniesieniu, ryzyko uderzenia pioruna jest znacznie większe. Podobnie, obecność dużych drzew w bliskim sąsiedztwie budynku może zwiększyć prawdopodobieństwo uderzenia, ponieważ drzewa często działają jak naturalne piorunochrony, przyciągając wyładowania atmosferyczne.

Nie można również zapomnieć o technologicznym aspekcie – w domach z licznymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak komputery, telewizory czy systemy domowej automatyki, skutki uderzenia pioruna mogą być katastrofalne nie tylko dla samej konstrukcji, ale i dla sprzętu.

Warto także zwrócić uwagę na koszty. Instalacja odgromowa to wydatek, który zwykle nie jest niski, ale trzeba go porównać z potencjalnymi stratami, jakie mogą wyniknąć z braku takiej ochrony. To inwestycja, która w dłuższej perspektywie może okazać się opłacalna, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na system wysokiej jakości, który skutecznie zabezpieczy nasz dom i jego mieszkańców.

W praktyce, decyzja o instalacji piorunochronu powinna być poprzedzona dokładną analizą ryzyka, uwzględniającą wszelkie zmienne, od typu i lokalizacji budynku po obecność wrażliwego sprzętu elektronicznego. Najlepiej, jeśli taką analizę przeprowadzi specjalista w dziedzinie ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Tylko wtedy możemy być pewni, że nasz dom jest prawidłowo zabezpieczony i że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by chronić się i swoją rodzinę przed potencjalnie niebezpiecznymi i destrukcyjnymi skutkami uderzenia pioruna.


Instalacja odgromowa

Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Typy instalacji odgromowej dzielą się na instalacje pasywne i aktywne. Instalacja odgromowa domu jednorodzinnego w przypadku instalacji pasywnej, czyli tradycyjnej instalacji odgromowej, obejmuje pokrycie większości powierzchni dachu metalowymi prętami zwanymi zwojami, które służą do przyciągania wyładowań elektrycznych. Instalacja odgromowa dla budynku o podobnych gabarytach, ale z elementami wykonanymi z miedzi, będzie kosztować od 6700 do 7900 złotych.

Jeśli zdecydujemy się na instalacje aktywne, czyli te, które instaluje się nad obiektami budowlanymi, koszt instalacji odgromowej wykonanej ze stali ocynkowanej dla dużego domu jednorodzinnego, wyniesie natomiast od 4400 do 4800 złotych.

W przypadku mniejszych domów, instalacja odgromowa może kosztować od 3000 do 5000 złotych. To oczywiście ceny orientacyjne, ponieważ koszt instalacji odgromowej zależy od wielu czynników takich jak wielkość budynku, rodzaj konstrukcji, rodzaj użytych materiałów, czy kształt dachu.

Oprócz wymienionych typów instalacji odgromowej, warto również wspomnieć o innych wariantach, które mogą być używane w różnych zastosowaniach. Na przykład:

Niektóre dodatkowe koszty, które mogą wpłynąć na cenę końcową instalacji odgromowej:

Dlatego zawsze warto zlecić wykonanie wyceny przez kilku różnych wykonawców i dokładnie przeanalizować oferty. Nie zawsze najtańsza opcja okaże się być najbardziej efektywną czy trwałą, dlatego warto również zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykonania, a także na doświadczenie i referencje firmy.


jak działa piorunochron?

Piorunochron - dlaczego jest tak ważny?

Pioruny są naturalnym zagrożeniem dla każdej nieruchomości. Ich siła niszczenia, oraz potencjalne wyładowania elektryczne, mogą powodować poważne straty. Instalacja piorunochronu nie tylko sprawia, że dom jest bezpieczny, ale może również zabezpieczyć sprzęt RTV podłączony do instalacji elektrycznej, przed przepięciami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi. Dlatego też, instalacja odgromowa współgrając z całością instalacji elektrycznej, może zagwarantować bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Piorunochron pełni kluczową rolę w zabezpieczaniu nieruchomości przed skutkami wyładowań atmosferycznych, które nie tylko mogą spowodować zniszczenie strukturalne budynku, ale także mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt znajdujących się w pobliżu. Oto kilka powodów, dla których piorunochron jest tak ważny:


Zabezpieczenie struktury budynku

Gdy piorun uderza w budynek, energia wyładowania może powodować pożary, uszkodzenie materiałów konstrukcyjnych i nawet zniszczenie całej struktury. Piorunochron skierowuje tę energię wprost do ziemi, minimalizując ryzyko uszkodzeń.


Ochrona sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Nawet jeśli piorun nie uderzy bezpośrednio w budynek, wyładowania atmosferyczne mogą spowodować przepięcia w sieci elektrycznej. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, te przepięcia mogą uszkodzić czy zniszczyć sprzęt RTV, komputery i inne urządzenia elektryczne.


Ochrona ludzi i zwierząt

Wyładowania atmosferyczne są nieprzewidywalne i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. System odgromowy redukuje ryzyko uderzenia pioruna w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie czy zwierzęta.


Spełnienie norm i wymagań prawnych

W niektórych jurysdykcjach istnieją prawa i regulacje wymagające instalacji odgromowej w określonych typach budynków, szczególnie tych użyteczności publicznej. Niezastosowanie się do tych norm może prowadzić do konsekwencji prawnych i finansowych.


Zmniejszenie kosztów ubezpieczenia

Posiadanie certyfikowanego systemu odgromowego może również wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczenia budynku. W oczach ubezpieczyciela, jest to obiekt mniejszego ryzyka, co może przekładać się na niższe koszty zabezpieczenia.


Długoterminowa ochrona i spokój ducha

Dobrze zaprojektowany i zainstalowany system odgromowy jest inwestycją długoterminową. Daje to pewność, że dom i jego mieszkańcy są chronieni przed jednym z najbardziej nieprzewidywalnych i destrukcyjnych zjawisk przyrodniczych.

W związku z tym, inwestycja w profesjonalny piorunochron jest nie tylko zgodna z dobrymi praktykami budowlanymi, ale również stanowi podstawową troskę o bezpieczeństwo i dobrostan domowników.


Podsumowując...

Instalacja odgromowa to inwestycja, która może wydawać się kosztowna, ale korzyści płynące z posiadania piorunochronu długoterminowo zdecydowanie przewyższają wydatki z tym związane. Bezpieczeństwo, które niesie za sobą instalacja odgromowa dla budynków mieszkalnych, oraz ochrona przed potencjalnymi uszkodzeniami sprzętów wartościowych, to aspekty, które każdy właściciel nieruchomości powinien wziąć pod uwagę, planując budowę lub modernizację swojego domu.

Odpowiednio dobrana i profesjonalnie zainstalowana instalacja odgromowa działa jak ubezpieczenie - zwykle nie zdajemy sobie z niej sprawy, dopóki nie zajdzie potrzeba jej działania. Wtedy jednak jej wartość staje się nieoceniona. Wydatki poniesione na zabezpieczenie domu przed wyładowaniami atmosferycznymi są inwestycją w spokój i bezpieczeństwo, których nie można zmierzyć w kategoriach finansowych.

Pamiętając o licznych korzyściach, takich jak ochrona struktury budynku, zabezpieczenie sprzętu elektronicznego i elektrycznego, spełnienie norm prawnych, a także potencjalne zmniejszenie składek ubezpieczeniowych, instalacja odgromowa wydaje się być elementem, którego nie można zaniedbać.

Nie warto lekceważyć zagrożenia jakim są pioruny, zwłaszcza w krajach o zmiennym klimacie, gdzie burze są częstym zjawiskiem. Instalując piorunochrony, można znacząco zminimalizować ryzyko i chronić nie tylko swój dom, ale także swoich bliskich i siebie samego. Dlatego, jeżeli planujesz budowę lub modernizację domu, nie zapomnij uwzględnić w planach także instalacji odgromowej. Jest to decyzja, której z pewnością nie będziesz żałować.

Jeżeli ochrona przed zagrożeniami wyładowań atmosferycznych jest dla Ciebie priorytetem i szukasz rzetelnych rozwiązań, gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszej strony IZO-SKY. Odkryjesz tam bogatą gamę produktów, indywidualne konsultacje oraz kompleksową obsługę w zakresie systemów uziemiających.

Z nami nie tylko zabezpieczysz swoją infrastrukturę przed skutkami burz, ale także skorzystasz z ekspertów w dziedzinie oraz atrakcyjnych cen. Nie czekaj, odkryj naszą ofertę już dziś i zapewnij sobie oraz swojemu mieniu pełne bezpieczeństwo.


Chcesz zabezpieczyć swój dom przed burzą?