Montaż bednarki jako nieodłączny element każdego skutecznego uziemienia

  • Strona główna
  • /
  • Montaż bednarki jako nieodłączny element każdego skutecznego uziemienia
Alt

Opublikowano: 31/10/2021

Decydując się na zamontowanie instalacji odgromowej w swoim domu, nie unikniemy wyboru rodzaju uziemienia. Stanowi ono jeden z podstawowych elementów każdej skutecznej instalacji zabezpieczających budynek przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Trzema powszechnie stosowanymi rodzajami uziemienia są: uziemienie fundamentowe, otok z bednarki i uziemienie pionowe. W aż dwóch z nich istotną rolę odgrywa prawidłowo wykonany montaż bednarki.

Co warto wiedzieć na jej temat? Z jakich rodzajów bednarek możemy skorzystać i czym się one różnią? A w końcu ile będzie nas kosztować ich zakup i montaż?

Te i inne odpowiedzi poznacie poniżej.


Spis treściCzym jest bednarka?


Bednarka to stalowa taśma o grubości od 3 do 5 mm. Ma przekrój prostokąta i zwijana jest w kręgi. Stosuje się ją w instalacjach elektrycznych – do ochrony odgromowej, przeciwpożarowej, przeciwprzepięciowej, jako przewody uziemiające, ochronne, wyrównawcze główne czy uziemienie otokowe. Zastosowanie bednarki nie ogranicza się jednak jedynie do tego. Wykorzystywana jest także jako materiał do tworzenia różnego rodzaju elementów urządzeń i maszyn, a nawet do produkcji drewnianych beczek.Rodzaje bednarek


Bednarka, jak każdy inny materiał budowlany może różnić się rodzajem materiału, z jakiego został stworzony. Od tego zależy sposób użycia bednarki, jej wytrzymałość i skuteczność.


Bednarka ocynkowana - wykorzystanie

Ten rodzaj bednarki to stalowa taśma o niskiej zawartości krzemu z naniesioną metodą ogniową warstwą cynku (ok. 500g/m2). Dzięki temu jest ona dość odporna na korozję. W instalacjach bednarka ocynkowana służy, jak już wcześniej wspominaliśmy jako:


Bednarka miedziowana

Stalowa bednarka pomiedziowana najczęściej używana jest w zastępstwie za tańszą, ocynkowaną. Dlaczego? Ponieważ istnieją sytuacje, w których jej zastosowanie może nie być możliwe ze względu na zwiększone ryzyko korozji, a co za tym idzie uszkodzeniem całej instalacji. Bednarkę pomiedziowaną stosuje się także gdy zachodzi możliwość pogorszenia się rezystancji przewodów ochronnych w instalacjach elektrycznych i odgromowych.

Bednarka miedziowana pokryta jest miedzią o grubości ok. 70 mikronów. Właśnie to zapewnia jej szczególną odporność na korozję, trwającą nawet kilkadziesiąt lat.


Bednarka miedziana

Ten rodzaj bednarki używany jest np. na potrzeby zakładów energetycznych czy kolejnictwa. Są to bowiem instalacje, których eksploatacja planowana jest na wiele ponad 50 lat. Również obiekty zabytkowe, czy kościoły zabezpieczane są za pomocą bednarki miedzianej. Warto jednak zwrócić uwagę na jej nieporównywalnie wręcz większą cenę.Rola montażu bednarki w uziemieniu fundamentowym


Uziom fundamentowy podzielić możemy na dwa rodzaje.

Pierwszy z nich to uziom naturalny. Najczęściej stanowi on zbrojenie fundamentu budynku. Jego rolę mogą jednak pełnić również rury wodociągowe. Drugim rodzajem jest uziom sztuczny. Opiera się on na pionowo umieszczonych prętach, płaskownikach (bednarkach) lub kształtownikach ułożonych w fundamencie, stykających się z gruntem.

Uziemienie fundamentowe jest niewątpliwie jednym z najbardziej ekonomicznych, zapewnia ono równomierny rozkład indukowanego pola elektromagnetycznego na całej powierzchni fundamentu. Taki rodzaj uziemienia warto wykonać w każdym nowo powstającym budynku, czy to mieszkalnym, czy użyteczności publicznej.

Odpowiedni montaż bednarki w przypadku sztucznego uziomu fundamentowego jest niezwykle istotny. Ważny jest również materiał, z jakiego jest ona wykonana. Bednarka ocynkowana ogniowo to materiał używany najczęściej, jest także najbardziej przystępny cenowo. Jedyną potencjalną wadą jest jej żywotność, gdyż sięga ona do 15 lat. W przypadku bednarki miedziowanej uziom jest trwalszy, ale cienka powłoka znacznie zwiększa ryzyko naruszenia, przez co żywotność całego uziomu może drastycznie się obniżyć

W uziemieniu fundamentowym elementy stalowe zalewane są 50 mm grubości betonem. Istotne jest, by beton znalazł się z każdej strony i dobrze przylegał. Montaż bednarki zależny jest od tego czy fundament jest uzbrojony, czy nie. W zbrojonym bednarkę układa się pionowo, mocując ją do boku zbrojenia. W fundamencie niezbrojonym bednarka montowana jest na specjalnie do tego przeznaczonych wspornikach dystansowych wbijanych do podłoża.

Warto pamiętać o tym, że jeśli użyjemy bednarki ocynkowanej w wilgotnym betonie fundamentu może dojść do korozji galwanicznej, a to uszkodzi powłokę cynku.Koszt zakupu i montażu bednarki


Cena za zakup i montaż bednarki zależy w głównej mierze od:

Portal kb.pl przygotował zestawienie kwot za ułożenie bednarki uziemiającej wraz z montażem. Do kosztów doliczono również usługę podłączenia. Ceny zawierają więc wszystkie potrzebne materiały i robociznę.

Jak sytuacja wygląda na Śląsku? Według obliczeń średni koszt montażu bednarki będzie nas kosztować ok. 42,76 zł brutto/mb. W jakich miastach jest najdrożej? W Sosnowcu – 43,92 zł, Lublińcu – 43,92zł i Dąbrowie Górniczej – 42,76 zł.

Jak te ceny wyglądają na tle reszty kraju? Nie najgorzej, średnia dla Polski to bowiem 39,80 zł brutto/mb. Najwięcej, bez zaskoczenia zapłacimy w Warszawie, najmniej natomiast w Grójcu.W Izosky koszt zakupu bednarki wyceniamy na 6 zł netto za kilogram (przy bednarce standardowej 30x4mm przelicznik to 1gk=1mb).

Zgłoś się do nasPodsumowanie


Inwestując w uziemienie, warto dostosować wybór jego rodzaju do potrzeb zarówno naszych, jak i budynku, który uziemiamy. Bednarka jest nieodłącznym elementem najbardziej ekonomicznych i efektywnych instalacji odgromowych, warto więc zadbać o to, by jej montaż został przeprowadzony w prawidłowy i przemyślany sposób. Istotną rolę odgrywa materiał, z jakiego jest wytworzona. Nie warto na nim oszczędzać, gdyż to właśnie od niego zależy jej żywotność, a co za tym idzie trwałość całej ochrony odgromowej.Zamontujemy dla Ciebie instalację odgromową!