Ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznych

Alt

Opublikowano: 24/04/2023

Instalacje fotowoltaiczne, dzięki swojej skuteczności i korzystnemu wpływowi na środowisko, zyskują na popularności. Niestety, właśnie ze względu na to, że taka instalacja korzysta z sieci energetycznej, jest ona narażona na wiele czynników zewnętrznych, które mogą wpłynąć na jej funkcjonowanie. Jednym z takich czynników jest piorun. Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien zatroszczyć się o odpowiednią ochronę odgromową. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zabezpieczyć swój system przed szkodliwym działaniem wyładowań atmosferycznych.Spis treściInstalacje fotowoltaiczne, dzięki swojej skuteczności i korzystnemu wpływowi na środowisko, zyskują na popularności. Niestety, właśnie ze względu na to, że taka instalacja korzysta z sieci energetycznej, jest ona narażona na wiele czynników zewnętrznych, które mogą wpłynąć na jej funkcjonowanie. Jednym z takich czynników jest piorun. Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien zatroszczyć się o odpowiednią ochronę odgromową. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zabezpieczyć swój system przed szkodliwym działaniem wyładowań atmosferycznych.


Dlaczego ochrona odgromowa jest ważna w przypadku instalacji fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów, które są podłączone do sieci energetycznej. Każde urządzenie elektryczne jest narażone na skutki wyładowań atmosferycznych. W przypadku instalacji fotowoltaicznej takie wyładowania mogą spowodować uszkodzenie modułów fotowoltaicznych, inwertera lub innych elementów systemu. Co więcej, wyładowania atmosferyczne mogą prowadzić do pożaru, co stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią ochronę odgromową.


Jak działa ochrona odgromowa i jakie elementy składowe powinna zawierać?

Ochrona odgromowa to zespół działań, których celem jest minimalizacja ryzyka wystąpienia skutków wyładowań atmosferycznych. Elementy składowe ochrony odgromowej to przede wszystkim uziemienie i piorunochrony. Uziemienie to system, który odprowadza prąd z instalacji do ziemi. W przypadku wyładowania atmosferycznego prąd zostaje skierowany do ziemi, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia systemu. Piorunochrony to z kolei specjalne urządzenia, które przyciągają wyładowania atmosferyczne i kierują je do ziemi.


Wymagania normowe dotyczące ochrony odgromowej w przypadku instalacji fotowoltaicznych.

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne muszą być zabezpieczone przed skutkami wyładowań atmosferycznych zgodnie z wymaganiami normowymi. Polska Norma PN-EN 62305-3 wskazuje, że piorunochrony powinny być stosowane, gdy istnieje ryzyko wyładowania atmosferycznego w odległości mniejszej niż 2 km od ochranianych obiektów. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, które często znajdują się na dachach budynków, normy nakładają obowiązek stosowania piorunochronów. Dopuszczalne jest również zastosowanie systemów wyładowczych w postaci drutów miedzianych lub stalowych, prowadzonych wzdłuż dachu.


Jakie są rodzaje piorunochronów i jak je dobierać?

Piorunochrony dzielą się na trzy rodzaje: aktywne, pasywne oraz koncepcyjne. Piorunochron aktywny to urządzenie, które przyciąga wyładowania atmosferyczne i kieruje je do ziemi. Piorunochron pasywny to natomiast urządzenie, które po prostu zabezpiecza instalację przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Piorunochron koncepcyjny to zaś system, który poprzez połączenie kilku elementów zapewnia skuteczną ochronę całego obiektu.

Dobór piorunochronu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej instalacji. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, która jest zainstalowana na dachu, konieczne jest dostosowanie piorunochronu do konstrukcji budynku. Wszystkie elementy składowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję, aby zapewnić długotrwałą ochronę.


Jakie kroki należy podjąć, aby zapewnić skuteczną ochronę odgromową?

Zarówno uziemienie, jak i piorunochrony powinny być instalowane przez wykwalifikowaną ekipę, która posiada odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie w tym zakresie. Ważne jest również regularne przeglądanie i konserwacja systemu, aby upewnić się, że wszystkie elementy składowe ochrony odgromowej są w dobrym stanie i działają poprawnie.

Podsumowując, ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpiecznej i stabilnej pracy systemu. W przypadku nieprawidłowego działania systemu skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla samej instalacji, jak i dla domowników. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią ochronę odgromową.

Wymagania normowe dotyczące ochrony odgromowej oraz dobór piorunochronów powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku większych systemów konieczne może być zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak przepięciowe systemy ochrony. Ważne jest również regularne przeglądanie i konserwacja systemu, aby upewnić się, że wszystkie elementy składowe ochrony odgromowej są w dobrym stanie i działają poprawnie.

Warto pamiętać, że ochrona odgromowa powinna być zaprojektowana indywidualnie dla każdej instalacji fotowoltaicznej. Dopuszczalne jest również zastosowanie systemów wyładowczych w postaci drutów miedzianych lub stalowych, prowadzonych wzdłuż dachu. Wszystkie elementy składowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję, aby zapewnić długotrwałą ochronę.

Podsumowując, instalacje fotowoltaiczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą generować własną energię elektryczną. Jednakże tak jak w przypadku każdej instalacji elektrycznej, należy pamiętać o jej bezpieczeństwie. Ochrona odgromowa to jeden z kluczowych elementów, które należy uwzględnić podczas projektowania i budowy systemu fotowoltaicznego. Zadbanie o odpowiednią ochronę odgromową minimalizuje ryzyko uszkodzenia systemu oraz zapewnia bezpieczeństwo domowników.


Chcesz zabezpieczyć swój dom przed burzą?