Rodzaje piorunochronów - który wybrać dla swojego domu?

  • Strona główna
  • /
  • Rodzaje piorunochronów - który wybrać dla swojego domu?
Jakie są rodzaje instalacji chroniących przed wyładowaniami elektrycznymi?

Opublikowano: 31/01/2024

Wprowadzenie

Instalacja odgromowa, znana również jako LPS (Lightning Protection System), jest kluczowym elementem ochrony budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych. W dobie rosnącej świadomości o zagrożeniach związanych z uderzeniami pioruna, coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na instalację systemów odgromowych. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom piorunochronów i ich zastosowaniu, z naciskiem na przewody odprowadzające, normy PN-EN 62305, oraz aspekty związane z bezpieczeństwem pożarowym.


Spis treści


Definicja i Historia Piorunochronów

Piorunochrony, znane również jako systemy odgromowe (LPS), od dawna są używane do ochrony budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Ich historia sięga połowy XVIII wieku, kiedy to po raz pierwszy zaczęto instalować te urządzenia, aby zapobiec pożarom i uszkodzeniom spowodowanym przez pioruny.


Dlaczego instalacja odgromowa jest ważna?

Instalacja odgromowa w budynku ma kluczowe znaczenie dla ochrony nie tylko samej struktury, ale także osób wewnątrz i urządzeń elektrycznych. Pioruny mogą wywoływać poważne uszkodzenia, od awarii elektrycznych po pożary. Instalacja odgromowa jest szczególnie istotna w budynkach, które są wyższe, większe lub wykonane z materiałów łatwopalnych.


aktywne instalacje odgromowe - piorunochrony

Rodzaje Piorunochronów


Pasywne vs aktywne systemy odgromowe

Dwa główne typy piorunochronów to systemy pasywne i aktywne. Systemy pasywne, najczęściej spotykane, składają się z przewodów i uziemników, które pasywnie odprowadzają ładunek elektryczny do ziemi. Z kolei systemy aktywne, znane również jako ESE (early streamer emission), wykorzystują zaawansowaną technologię do aktywnego przyciągania i neutralizacji ładunków piorunowych.

Materiały używane w piorunochronach

Większość piorunochronów jest wykonana ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub stopów aluminium, które są odporne na korozję i zapewniają długotrwałą ochronę. Ważne jest, aby materiały były odpowiednio dobrane do specyficznych warunków klimatycznych i środowiskowych.


Instalacja odgromowa w praktyce

Podstawowe elementy instalacji odgromowej

Każda instalacja odgromowa składa się z kilku kluczowych elementów: zwodów (prętów umieszczonych na dachu), uziomów (metalowych części w gruncie) oraz przewodów odprowadzających ładunek do uziemienia.

Jak działa piorunochron?

Gdy piorun uderza, energia elektryczna jest przechwytywana przez zwody, a następnie bezpiecznie odprowadzana do ziemi przez przewody i uziomy. Dzięki temu unika się bezpośredniego uderzenia w budynek i potencjalnych uszkodzeń.

Wymogi prawne i normy (PN-EN 62305)

W polsce, instalacje odgromowe muszą być zgodne z normą PN-EN 62305. Norma ta określa wymagania dotyczące projektowania, instalacji i konserwacji systemów odgromowych, aby zapewnić ich skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania.


odprowadzenie prądu piorunowego od miejsca uderzenia do ziemi - Piorunochron

Wybór piorunochronu dla domu

Kiedy instalacja odgromowa jest konieczna?

W wielu przypadkach instalacja odgromowa jest wymagana prawnie, szczególnie w dużych budynkach lub tych wykonanych z materiałów łatwopalnych. Warto jednak rozważyć jej instalację nawet w mniejszych domach jednorodzinnych ze względu na dodatkową ochronę.

Jak wybrać odpowiedni typ piorunochronu?

Wybór odpowiedniego typu piorunochronu zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość budynku, materiały budowlane i indywidualne preferencje właściciela. Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać najbardziej odpowiednią opcję.

Koszty i konserwacja instalacji odgromowej

Koszty instalacji piorunochronu mogą się różnić w zależności od typu systemu i wielkości budynku. Regularna konserwacja i inspekcje są kluczowe dla utrzymania skuteczności i bezpieczeństwa instalacji.


Nowoczesne technologie w ochronie odgromowej

Piorunochrony aktywne - czy warte inwestycji?

Piorunochrony aktywne (ESE) stały się popularne w ostatnich latach, obiecując wyższą skuteczność i większy obszar ochrony. Jednakże, istnieją kontrowersje dotyczące ich rzeczywistej efektywności i bezpieczeństwa.

Ograniczenia i kontrowersje dotyczące piorunochronów aktywnych

Mimo zapewnień producentów o wysokiej skuteczności, istnieją wątpliwości co do rzeczywistej efektywności piorunochronów aktywnych. Istotne jest, aby potencjalni nabywcy byli świadomi tych kontrowersji przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Badania skuteczności i bezpieczeństwa

Badania skuteczności piorunochronów aktywnych nie dostarczyły jednoznacznych wyników potwierdzających ich przewagę nad tradycyjnymi systemami. Potencjalni nabywcy powinni dokładnie przeanalizować dostępne dane i opinie ekspertów przed podjęciem decyzji.


Podsumowanie

Instalacja odgromowa jest niezbędnym elementem ochrony przed skutkami uderzeń pioruna. Wybór odpowiedniego piorunochronu oraz przestrzeganie norm i przepisów to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynku. Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi to istotny aspekt bezpieczeństwa każdego domu jednorodzinnego.