Instalacja odgromowa budynków mieszkalnych


Domy jednorodzinne w różnym stopniu narażone są na uderzenie pioruna, czego konsekwencją może być pożar lub porażenie ludzi znajdujących się w środku. Głównym zadaniem ochrony odgromowej budynków mieszkalnych jest więc zabezpieczenie obiektu i jego mieszkańców przed takimi wydarzeniami.

Dlaczego ochrona odgromowa budynków mieszkalnych jest tak ważna?

Odpowiedź jest prosta. Dzięki niej możemy skutecznie ochronić się przed skutkami uderzenia pioruna. Burze w Polsce są zjawiskiem dość powszechnym, najczęściej występują jednak wiosną i latem. Podczas jednej z takich burz w ziemię potrafi uderzyć kilkanaście, a nawet kilkaset piorunów, głównie liniowych. Jeśli jeden z nich trafi w budynek, niemal na pewno wywoła pożar, a w innych przypadkach może nawet rozerwać mur. Do tego poprzez uderzenie takiego wyładowania dojść może do przepalenia drutów instalacji elektrycznej czy telekomunikacyjnej niszcząc lub uszkadzając większość urządzeń elektrycznych np. silniki, transformatory, sprzęt AGD, telewizory, komputery, ogrzewanie, alarmy itp.


Kiedy ochrona odgromowa budynków mieszkalnych jest obowiązkowa?

Polskie prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji ochrony odgromowej dla wszystkich budynków powyżej 500 mkw powierzchni i wyższych niż 15m. Obowiązkowa jest również w przypadku kiedy dom wykonany jest z materiałów łatwopalnych np. drewna. Dom jednorodzinny musi także posiadać instalację odgromową, jeśli wynika to z zagrożenia piorunowego (wylicza się go biorąc pod uwagę m.in. wymiary budynku, jego konstrukcję, lokalizację, materiał wykonania i warunki atmosferyczne panujące na danym obszarze).


Z czego składa się instalacja odgromowa budynków mieszkalnych?

Głównymi elementami każdej instalacji odgromowej są zwody – pionowe i poziome, które następnie łączą się przewodami odprowadzającymi z uziemieniem.


Ile kosztuje ochrona odgromowa budynków mieszkalnych?

Nie da się ukryć, że instalacja odgromowa to inwestycja na długie lata. Cena projektu i montażu ochrony odgromowej uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniejszych należą : wielkość budynku, stopień skomplikowania dachu i specyfika zastosowanych materiałów. Do wyboru mamy np. instalacje ze stali nierdzewnej lub miedzi. Te drugie są o wiele skuteczniejszą i trwalszą opcją, ale ich cena jest wyższa.

Ceny instalacji odgromowych wahają się od ok. 4 do 7 tysięcy złotych. Prosimy o kontakt, koszty ocenimy, dostosowując je do możliwości i indywidualnej sytuacji każdego z naszych klientów.


Do wykonanych przez nas instalacji odgromowych dostarczamy protokół odbioru, w skład którego wchodzą:

 

Na nasze prace udzielamy 5-letniej gwarancji