Instalacja odgromowa budynków mieszkalnych

Domy jednorodzinne w różnym stopniu narażone są na uderzenie pioruna, czego konsekwencją mogą być mechaniczne uszkodzenia dachu, kominów a także pożar lub porażenie ludzi znajdujących się w środku. Głównym zadaniem ochrony odgromowej budynków mieszkalnych jest więc zabezpieczenie obiektu i jego mieszkańców przed takimi wydarzeniami.

Dlaczego ochrona odgromowa budynków mieszkalnych jest tak ważna?

Odpowiedź jest prosta. Dzięki niej możemy skutecznie ochronić się przed skutkami uderzenia pioruna. Burze w Polsce są zjawiskiem dość powszechnym, najczęściej występują jednak wiosną i latem. Podczas jednej z takich burz w ziemię potrafi uderzyć kilkanaście, a nawet kilkaset piorunów, głównie liniowych. Jeśli jeden z nich trafi w niezabezpieczony budynek, niemal na pewno uszkodzi dach, a w niektórych przypadkach wywoła pożar. Do tego poprzez uderzenie takiego wyładowania dojść może do przepalenia przewodów instalacji elektrycznej czy telekomunikacyjnej, w konsekwencji niszcząc drogocenny sprzęt RTV, AGD, komputery, piece, kamery i alarmy itp. Niezabezpieczone panele fotowoltaiczne również narażone są na bezpośrednie wyładowanie, co w konsekwencji prowadzi do spalenia całej instalacji elektrycznej.


Kiedy ochrona odgromowa budynków mieszkalnych jest obowiązkowa?

Polskie prawo budowlane nakłada obowiązek instalacji ochrony odgromowej dla wszystkich budynków powyżej 500 mkw powierzchni i wyższych niż 15m. Obowiązkowa jest również w przypadku kiedy dom wykonany jest z materiałów łatwopalnych np. drewna. Dom jednorodzinny musi także posiadać instalację odgromową, jeśli wynika to z zagrożenia piorunowego (wylicza się go biorąc pod uwagę m.in. wymiary budynku, jego konstrukcję, lokalizację, materiał wykonania i warunki atmosferyczne panujące na danym obszarze).


Z czego składa się instalacja odgromowa budynków mieszkalnych?

Głównymi elementami każdej instalacji odgromowej są zwody – pionowe i poziome, które następnie łączą się przewodami odprowadzającymi z uziemieniem.


Ile kosztuje ochrona odgromowa budynków mieszkalnych?

Nie da się ukryć, że instalacja odgromowa to inwestycja na długie lata. Cena projektu i montażu ochrony odgromowej uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniejszych należą : wielkość budynku, stopień skomplikowania dachu i specyfika zastosowanych materiałów. Do wyboru mamy tradycyjne uchwyty ze stali ocynkowanej, ale również istnieje alternatywa w postaci stali nierdzewnej lub miedzi. Instalacje wykonane na osprzęcie ze stali nierdzewnej i miedzi są droższe, jednak ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa.

Ceny instalacji odgromowych wahają się od ok. 4 do 7 tysięcy złotych. Prosimy o kontakt, koszty ocenimy, dostosowując je do możliwości i indywidualnej sytuacji każdego z naszych klientów.


Do wykonanych przez nas instalacji odgromowych dostarczamy protokół odbioru, w skład którego wchodzą:

 

Na nasze prace udzielamy 5-letniej gwarancji