Akcesoria do instalacji odgromowych, czyli do czego przyda się prościarka, rozwijak i giętarka?

  • Strona główna
  • /
  • Akcesoria do instalacji odgromowych, czyli do czego przyda się prościarka, rozwijak i giętarka?
Alt

Opublikowano: 3/11/2021

Do każdego rodzaju pracy budowlanej konieczny jest sprzęt. Montaż instalacji odgromowych wiąże się z pracą na dachu i przy ścianach bocznych budynku, drabina to jednak niejedyne akcesorium jakiego będziemy potrzebować.

Warto odpowiednio wcześniej przemyśleć jakie akcesoria do instalacji odgromowej przydadzą się nam w pracy. W przypadku zabezpieczania budynku przed wyładowaniami elektrycznymi niezbędnym elementem całej instalacji jest drut lub bednarka. Jego obróbkę można sobie bardzo ułatwić stosując urządzenia takie jak prościarka (prostowarka), rozwijak czy giętarka.

Czym się różnią? Dlaczego warto w nie zainwestować? Na co należy zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziecie niżej.


Spis treściProściarka


Zarówno drut, jak i bednarka składowane i sprzedawane są w postaci krążków. Aby mogły być użyte w instalacji należy je najpierw wyprostować.

Dawniej dokonywano tego poprzez naciąganie. Drut odgromowy prostowany w ten sposób ulegał zazwyczaj uszkodzeniu na skutek miejscowego zmniejszenia średnicy przez zbyt mocne naciąganie. W przypadku drutu ocynowanego dojść może do mikropęknięć cynku przyspieszających korozję.

W sprzedaży znajdziecie wiele różnego rodzaju prościarek. Czym kierować się przy ich wyborze? Kilkoma podstawowymi parametrami:

Potrzebujesz prościarki? Znajdziesz ją w naszym sklepie - Prościarka do drutu odgromowego 9-rolkowa.Rozwijak


Rozwijak to akcesorium przydatne zarówno zawodowcom, jak i amatorom. Jak dobrze podpowiada nazwa, rozwijak służy do odwijania i nawijania materiałów składowanych w krążkach.

Urządzenie umożliwia zarówno sprawne, jak i szybkie dostarczenie m.in. drutu do maszyny prostującej. Rozwijak jest niezbędny na placu budowy, znacznie przyspiesza przygotowanie materiałów, a cały proces montowania instalacji odgromowej staje się nie tylko łatwiejszy, ale i bezpieczniejszy.

Jakie rodzaje rozwijaków czy też odwijaków możemy spotkać na rynku?

Rozwijak znajdziesz w naszym sklepie - Mobilny rozwijak/odwijak do bednarkiGiętarka


Gięcie to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych procesów jakim poddajemy metale. Dzięki niemu możemy formować rury, blachy i inne tego typu materiały. Giętarka ma bardzo szerokie zastosowanie, właśnie dlatego przyda się zarówno na budowie, jak i w domowym warsztacie.

Mimo że modele giętarek różnią się parametrami czy technologiami, jej działanie nie ulega zmianie. Służy do jednego – zaginania wszelkich metalowych wyrobów m.in. :


Pomińmy szczegóły dotyczące giętarek do blach, a skupmy na tych do drutu, które zastosowanie odnajdą w czasie montażu instalacji odgromowych. Tego rodzaju urządzenia podzielić możemy na dwa główne rodzaje:


Wybierając giętarkę warto pokierować się indywidualnymi potrzebami. Gama tych urządzeń obejmuje bowiem bardzo szeroki zakres modeli o różnych parametrach i właściwościach. W naszym sklepie znajdziecie ręczną giętarkę, która umożliwi prostowanie i zginanie drutu jedną ręką. Najlepiej sprawdzi się przy kosmetycznych poprawkach a jej użycie jest szczególnie wygodnie (również przy pracy na wysokości).Podsumowanie


Trzy wymienione przez nas akcesoria to tylko kropla w morzu najróżniejszych urządzeń i sprzętów pomocnych przy pracach budowlanych i domowych. Zwracamy na nie jednak uwagę, ponieważ świetnie sprawdzą się w przypadku montażu instalacji odgromowych.

Korzystając z prościarki i rozwijaka unikniemy straty czasu i możliwych uszkodzeń drutu odgromowego czy bednarki. Giętarka pomoże natomiast nadać im odpowiednią strukturę i kształt. Mimo że wymienione akcesoria mogą być użyte zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów to tym drugim zalecamy współpracę z zawodowymi firmami zajmującymi się systemami odgromowymi.Chcesz zabezpieczyć swój dom przed burzą?